درمان واژینیسموس با تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس واژن برای درمان واژینیسموس چقدر اثربخش است؟ چه زمانی از تزریق بوتاکس واژن برای درمان واژینیسموس استفاده می‌شود؟ یکی از روش‌های مدرن و مؤثر برای درمان واژینیسموس، تزریق بوتاکس به عنوان یک روش غیرجراحی و موثر است که به تنظیم عضلات واژن و کاهش تنش غیرارادی آنها کمک می‌کند.

شما هم ممکن است در مورد این روش درمانی، سوالاتی از این دست در ذهن خود داشته باشید. در این مقاله درباره تزریق بوتاکس به ناحیه واژن، چه مراحلی دارد و چگونه به درمان واژینیسموس کمک خواهد کرد و همچنین هزینه بوتاکس واژن برای درمان واژینیسموس چقدر است میپردازیم.

تزریق بوتاکس به واژن

تزریق بوتاکس به واژن چگونه به درمان واژینیسموس کمک می‌کند؟

واژینیسموس یا دخول دردناک که با انقباض‌های شدید و غیر ارادی عضلات کف لگن و واژن و همچنین، درد شدید حین نزدیکی همراه است، باعث مسدود شدن کانال واژن شده و شخص در این حالت، اجازه نزدیکی و حتی معاینه واژینال هم نمی‌دهد.

فرد مبتلا به بیماری واژینیسموس، دردهای شدید مقاربتی، بی میلی جنسی و عدم رضایت جنسی خود و پارتنر جنسی و حملات پانیک را تجربه کرده و افزون بر این ممکن است در انجام معاینات لگنی و واژینال مثل تست پاپ اسمیر، احساس درد و ناتوانی برای انجام این معاینات داشته باشد.

استفاده از بوتاکس که یکی از راهکارهای قطعی درمان واژینیسموس است، به عضلات واژن تزریق شده و با فلج کردن این عضلات، انقباضات غیر ارادی در واژینیسموس را برطرف کرده و از این طریق، به درمان این بیماری کمک می‌کند.

تزریق بوتاکس برای درمان واژینیسموس چگونه انجام می‌شود؟

تزریق بوتاکس در درمان واژینیسموس، به ناحیه‌ای از واژن انجام می‌شود که توسط بهترین متخصص زنان در رشت تشخیص داده شده و در واقع شامل ماهیچه‌ها و عضلاتی از واژن است که در بیماری واژینیسموس، به طور غیر ارادی منقبض می‌شوند. 

مقدار بوتاکس تزریق شده به واژن نیز، باید توسط پزشک مشخص شود که به طور متوسط، 200 واحد بوتاکس در هر جلسه است. تزریق بوتاکس به صورت جلسات توسط یک پزشک متخصص انجام می‌شود. تعداد جلسات و مقدار بوتاکس مورد نیاز به تشخیص پزشک و بر اساس شدت موارد متفاوت است.

تزریق بوتاکس در درمان واژینیسموس، بسته به تشخیص پزشک متخصص تحت بیهوشی موضعی و یا بی حسی موضعی انجام می‌شود. چرا که ممکن است تزریق بی حسی موضعی برای فرد دارای واژینیسموس، امری دردناک و دشوار بوده و در این حالت، پزشک مجبور به استفاده از بیهوشی موضعی باشد.

دوران نقاهت تزریق بوتاکس به واژن در درمان واژینیسموس

تزریق بوتاکس به ناحیه واژن که برای درمان واژینیسموس صورت می‌گیرد، در واقع یک درمان سرپایی بوده و نیازی به بستری شدن در بیمارستان، رسیدگی به بخیه‌ها و … نخواهد داشت. اما لازم است در حدود چند روز پس از انجام عمل بوتاکس در ناحیه واژن، به طور کامل استراحت کرده و بتوانید بهبودی کامل خود را به دست بیاورید.

پس از بهبودی کامل و برطرف شدن کامل نشانه‌ها و عوارض بیماری واژینیسموس، می‌توانید مانند قبل رابطه جنسی داشته باشید و نگرانی بابت درد کشیدن هنگام مقاربت نداشته باشید.

تزریق بوتاکس در درمان واژینیسموس به چند جلسه تزریق نیاز دارد؟

تعداد جلسات بوتاکس درمانی در بیماری واژینیسموس، بسته به تشخیص پزشک و شدت بیماری مشخص خواهد شد. همچنین، ممکن است تنها یک جلسه تزریق بوتاکس به واژن نیز، کافی بوده و بیماران می‌توانند به راحتی نشانه‌های درمان را مشاهده کرده و دخول بدون درد را تجربه کنند.

البته باید بگوییم اثرات تزریق بوتاکس به واژن در حدود سه تا پنج ماه ادامه داشته و در صورتی که در این مدت، نتایج بهبودی پس از تزریق اولیه بوتاکس از بین رفته و فرد مجددا احساس درد و ناراحتی داشته باشد، ممکن است به چندین جلسه دیگر انجام این تزریق نیاز داشته باشد.

بیشتر بخوانید: تزریق ژل به واژن

مزایای تزریق بوتاکس واژن در درمان واژینیسموس

تزریق بوتاکس به ناحیه واژن که برای درمان واژینیسموس استفاده می‌‍شود، مزیت‌های مختلفی دارد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • این روش درمانی غالبا در یک جلسه انجام شده و نیاز به تکرار جلسات تزریق ندارد.
 • به عنوان یک درمان قطعی و ایمن برای درمان بیماری واژینیسموس شناخته شده است.
 • دوران نقاهت کوتاه و چند روزه دارد ضمن آن که، بدون نیاز به بستری شدن و یا درد و خونریزی است.
 • یک درمان سرپایی بوده و به راحتی در مطب دکتر و با بی‌حسی موضعی و یا بیهوشی موضعی، قایل انجام شدن است.
 •  نتایج درمانی در این روش به خوبی و به سرعت قابل مشاهده بوده و دردها و علائم بیماری واژینیسموس را کاملا برطرف می‌کند.

مراقبت های قبل از انجام بوتاکس واژن در درمان واژینیسموس

قبل از انجام بوتاکس واژن، لازم است حتما با پزشک مربوطه مشورت کرده و همچنین، نکات و مواردی را رعایت کنید که در حالت کلی شامل موارد زیر است:

 • از خوردن مشروبات الکلی و استعمال دخانیات پرهیز کنید.
 • از قرص‌های رقیق کننده خون مثل آسپرین استفاده نکنید.
 • بهداشت ناحیه واژن را رعایت کرده و قبل از مراجعه به پزشک، شیو کنید.

مراقبت های بعد از انجام بوتاکس واژن در درمان واژینیسموس

بعد از این روش درمانی نیز، لازم است نکات و مواردی را رعایت کنید تا بهترین نتیجه را از این روش بگیرید، که این نکات عبارتند از:

 • محل تزریق بوتاکس را ماساژ ندهید.
 • تا چند روز فعالیت سنگین نداشته باشید.
 • تا مدتی از رفتن به استخر، سونا و … خودداری کنید.
 • بهتر است به مدت دو هفته رابطه جنسی نداشته باشید.

نتیجه‌گیری
تزریق بوتاکس به عنوان یک راهکار غیرجراحی برای درمان واژینیسموس، می‌تواند بهبود قابل ملاحظه‌ای در کیفیت زندگی جنسی زنان ایجاد کند. با این حال، قبل از شروع هر درمانی، مهم است که با پزشک متخصص مشورت شود تا گزینه‌های مناسب و تصمیمات مرتبط با وضعیت خود را درک کند.

یاسمن مددی

دکتر یاسمن مددی

دکتر یاسمن مددی جراح و متخصص زنان و زایمان هستند. فارغ التحصیل رشته پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی گیلان در سال 1384 می باشند و طرح نیروی انسانی در شهرستان تالش را گذرانده اند در سال 1389 موفق به قبولی در رشته تخصص زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی ایران شده و در سال 1393 موفق به اخذ مدرک بورد تخصصی جراحی زنان و زایمان از این دانشگاه بوده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *