ترشح سینه در بارداری

ترشح از سینه در طی دوران بارداری یکی از تغییراتی است که ممکن است برای برخی از خانم‌های رخ بدهد. در حین دوران بارداری تغییرات بسیاری مانند افزایش وزن، افزایش نیاز به ادرار کردن، خستگی و دردهای عضلانی ایجاد می‌شود، این تغییرات جزء تغییراتی است که اکثر افراد اطلاعات کافی در مورد آن دارند. اما تغییرات دیگری مانند افزایش حجم خون، اتساع دهانه‌ی رحم و یا تولید شیر در سینه‌ها تغییراتی هستند که ممکن است کمتر در مورد آن شنیده باشید. در ادامه‌ی این مقاله به توضیحاتی پیرامون ترشح از سینه در طی دوران بارداری می‌پردازیم.

ترشح از سینه در دوران بارداری

بیشتر بدانید: مشاوره قبل از بارداری

چه زمانی ترشح از سینه در دوران بارداری شروع می‌شود؟

بدن یک خانم باردار از سه‌ ماهه‌ی اول بارداری شروع به تولید آغوز می‌نماید. اغوز یک مایع زرد رنگ و تا حدودی چسبنده است که سرشار از آنتی بادی و مواد مغذی فوق العاده‌ای است که در چند روز اول تولد به جای شیر از سینه ترشح می‌شود و به عنوان یک غذای فوق العاده با ارزش برای نوزاد محسوب می‌شود. 3 الی 4 روز پس از زایمان، ترشح آغوز متوقف شده و شیر واقعی از سینه‌ها ترشح می‌شود.

با اینکه تولید آغوز در سینه‌ها از همان سه‌ماهه‌ی اولیه شروع می‌شود اما معمولاُ هیچ گونه ترشحی در سینه تا زمان تولد نوزاد نخواهد داشت. اما در برخی از افراد ممکن است از همان ماه‌های اولیه بارداری ترشح آغوز از سینه‌ها شروع شود. ترشح آغوز در سه‌ ماهه‌ی آخر بارداری بیشتر شایع است اما در برخی از افراد ممکن است در سه‌ماه‌ی دوم و یا حتی سه‌ماهه‌ی اول ترشح از سینه‌ها آغاز شود. لازم به ذکر است تمام این موارد طبیعی است.

علت ترشح از سینه در طی دوران بارداری

پرولاکتین هورمونی است که تولید شیر پس از تولد نوزاد را کنترل می‌نماید. پرولاکتین در سه‌ ماهه‌ی سوم بارداری شروع به افزایش می‌نماید. در واقع انواع هورمون‌هایی که در فرآیند زایمان نقش دارند در طی دوران بارداری به تدریج افزایش می‌یابند تا فرآیند زایمان در زمان مناسب انجام شود.

در اوایل بارداری به دلیل بالا بودن سطح استروژن و پروژسترون، میزان ترشح از سینه کمتر اتفاق می‌افتد. اگر سطح پرولاکتین از سطح استروژن و پروژسترون بیشتر باشد، ترشح آغوز از سینه‌ها ممکن است شروع شود. این روند کاملاُ طبیعی بوده و جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد.

بیشتر بدانید: بارداری بدون دخول

چه زمانی ترشح از سینه در دوره‌ی بارداری بیشتر می‌شود؟

زمانی که سینه‌ها تحریک شوند ممکن است ترشح از سینه در طی دوران بارداری نیز افزایش بیابد. به عنوان مثال هنگام ورزش یا راه رفتن که سوتین با سینه‌ها اصطکاک دارد و یا در حین رابطه‌ی جنسی که سینه تحریک می‌شود ممکن است مقدار کمی ترشح از سینه وجود داشته باشد.

نشانه‌های ترشح از سینه در طی دوران بارداری

با بررسی داخل سوتین و یا لباس‌های خود می‌توانید این موضوع را متوجه شوید. در صورتی که روی لباس‌های خود لکه‌هایی دراندازه‌ی کوچک و به رنگ زرد یا نارنجی مشاهده کردید یعنی ترشح آغوز از سینه‌های شما آغاز شده است.

راهکارهای درمان ترشح از سینه در بارداری

همان طور که اشاره کردیم ترشح از سینه در طی دوران بارداری کاملا طبیعی است و نشانه‌ای از آماده شدن سینه‌ها برای تغذیه‌ی نوزاد است بنابراین هیچ گونه درمان یا راهکاری برای توقف آن به شما پیشنهاد نمی‌شود. ترشح از سینه در طی دوران بارداری فقط به اندازه‌ی چند قطره است. اما در صورتی که میزان آن از چند قطره بیشتر است می‌توانید پدهای شیردهی را داخل سوتین خود قرار دهید تا از لک شدن لباس‌ها خود جلوگیری نمائید.

بیشتر بخوانید: زایمان طبیعی

علائم هشدار ترشح سینه در بارداری

در صورتی که هرکدام از علائم زیر را دارید باید در اولین فرصت با پزشک خود ملاقات داشته باشید:

  • میزان ترشح از سینه‌ها بسیار بیشتر از چند قطره است.
  • ترشح از سینه خون آلود است و یا رنگ آن غیرطبیعی است.
  • علائم دیگری در سینه دارید مانند درد، تغییر شکل و …

آغوز که به عنوان ترشح طبیعی در دوره‌ی بارداری است مایعی است به رنگ کرم، زرد و یا حتی نارنجی (رنگ نارنجی به دلیل وجود بتاکاروتن است). معمولاُ غلیظ است اما گاهی نیز ممکن است رقیق باشد. میزان ترشح آن در حد چند قطره است، در زمان تحریک سینه‌ها ممکن است میزان ترشح ان بیشتر شود.

ترشح هر مایع دیگری در طی دوران بارداری که ویژگی‌هایی به جز موارد ذکر شده را داشت باید توسط پزشک متخصص زنان مورد بررسی قرار بگیرد.

کلام آخر

تعدادی از خانم‌ها در طی دوران بارداری ممکن است متوجه ترشحاتی از سینه شوند. این ترشحات در اکثر موارد آغوز است که به عنوان اولین تغذیه برای توزاد تولید می‌‌شود. ترشح از سینه ممکن است هفته‌ها و یا ماه‌ها پیش از شروع زایمان آغاز شود، این موضوع جای نگرانی ندارد و کاملاُ طبیعی است

یاسمن مددی

دکتر یاسمن مددی

دکتر یاسمن مددی جراح و متخصص زنان و زایمان هستند. فارغ التحصیل رشته پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی گیلان در سال 1384 می باشند و طرح نیروی انسانی در شهرستان تالش را گذرانده اند در سال 1389 موفق به قبولی در رشته تخصص زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی ایران شده و در سال 1393 موفق به اخذ مدرک بورد تخصصی جراحی زنان و زایمان از این دانشگاه بوده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *