بهترین تست پاپ اسمیر در رشت

تست پاپ اسمیر یک روش تشخیصی برای بررسی و تشخیص سرطان دهانه رحم می باشد. این آزمایش با نمونه برداری از سلول های دهانه رحم انجام می شود. آزمایش پاپ اسمیر در مطب و توسط پزشک متخصص زنان باید انجام شود. انجام این آزمایش برای بانوان به صورت دوره ای ضروری و لازم است. در ادامه این مقاله بیشتر به نحوه انجام تست پاپ اسمیر، افراد کاندید آزمایش پاپ اسمیر، بررسی جواب تست پاپ اسمیر و … می پردازیم. با ما همراه باشید.

انجام تست پاپ اسمیر در رشت

تست پاپ اسمیر چیست؟

آزمایش پاپ اسمیر یا همان تست پاپ اسمیر به انگلیسی Pap smear یک روش تشخیصی برای تشخیص سلول های سرطانی و پیش سرطانی در دهانه رحم می باشد که توسط متخصص زنان انجام می شود. در این روش از دهانه رحم نمونه برداری شده و در آزمایشگاه بررسی می شود. آزمایش پاپ اسمیر از جمله آزمایشات غربالگری مهم برای بانوان می باشد. در صورتی که بیمار هرچه سریع تر برای تشخیص و بررسی سرطان دهانه رحم اقدام کند شانس درمان بیشتری خواهد داشت. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تشخیص زگیل تناسلی کلیک کنید.

چه افرادی نیاز به انجام تست پاپ اسمیر دارند؟

  • خانم های بالای 21 سال تا سن 65 سالگی باید به صورت دوره ای هر سه سال یکبار تست پاپ اسمیر را انجام دهند
  • در خانم های بالای 30 سال می توان همزمان با انجام آزمایش پاپ اسمیر، آزمایش HPV را انجام داد که اگر هر دو تست نرمال باشند هر 5 سال یکبار می توان تکرار کرد.
  • از سن 65 سال به بالا در صورتی که سه تست پاپ اسمیر پشت سر هم نرمال باشد دیگر نیازی به ادامه تست های غربالگری نمی باشد

انجام مکرر تست پاپ اسمیر به چه کسانی توصیه می شود؟

در صورتی که بیمار شامل نشانه ها و عوامل خطرسازی باشد طبق صلاحدید پزشک انجام مکرر آزمایش پاپ اسمیر توصیه خواهد شد. عواملی مانند:

  • تشخیص سلول های پیش سرطانی
  • ضعف سیستم ایمنی
  • استعمال دخانیات و سیگار
  • شیمی درمانی
  • مصرف کورتون

اقدامات قبل از تست پاپ اسمیر

برای انجام تست پاپ اسمیر باید قبل از مراجعه به مطب اقداماتی را انجام داده و نکاتی را برای دریافت نتیجه بهتر رعایت کنید. در صورتی که در وقت تعیین شده برای انجام آزمایش پریود شده اید بهتر است انجام تست را به زمان دیگری موکول کنید چرا که امکان دارد دقت جواب تست پاپ اسمیر کمتر شود. همچنین سعی کنید 2 روز قبل از آزمایش از داشتن رابطه جنسی، دوش یا استفاده از محصولات اسپرم کش خودداری کنید چرا که ممکن است در نتایج تست اختلال ایجاد کند. انجام تست پاپ اسمیر در 24 هفته اول بارداری بی خطر است. پس از آن، آزمایش ممکن است دردناک تر باشد. همچنین باید تا 12 هفته پس از زایمان صبر کنید تا جواب تست پاپ اسمیر دقیق تر باشد.

نحوه انجام تست پاپ اسمیر

امکان دارد در حین انجام تست پاپ اسمیر کمی احساس درد داشته باشید که این طبیعی است. سعی کنید استرس را از خود دور کنید، نفس های عمیق بکشید تا آرامش و راحتی بیشتری در حین انجام آزمایش Pap smear داشته باشید. نحوه انجام تست پاپ اسمیر به این صورت می باشد که در مطب پزشک متخصص زنان بر روی تخت مخصوص به پشت دراز می کشید و پاهای خود را بر روی تکیه گاه های تخت که رکاب نامیده می شود به حالت خمیده از هم باز می کنید. متخصص زنان وسیله ای به نام اسپکولوم را درون واژن قرار می دهد تا دهانه رحم از هم باز شود و روند انجام تست و دسترسی به دهانه رحم راحت تر شود. سپس پزشک با کمک وسایل مختلف مثل برس، اسپاتول، سیتوبراش و … از سلول های دهانه رحم نمونه برداری می کند. امکان دارد در این مرحله کمی احساس سوزش داشته باشید. نمونه برداشته شده از دهانه رحم به آزمایشگاه منتقل می شود تا طبیعی یا غیرطبیعی بودن آنها بررسی شود. در صورتی که بعد از انجام تست خونریزی خفیف، احساس درد و سوزش داشتید نگران نباشید کاملا طبیعی است. اما در صورتی که خونریزی تا روز بعد ادامه داشت بهتر است به پزشک خود جهت بررسی و معاینه مراجعه کنید.

بررسی جواب تست پاپ اسمیر

جواب تست پاپ اسمیر شامل دو نوع طبیعی و غیرطبیعی می باشد. هر کدام از این پاسخ ها را در ادامه به طور دقیق تر بررسی می کنیم.

جواب طبیعی تست پاپ اسمیر

در صورتی که جواب تست پاپ اسمیر شما منفی باشد به این معناست که سلول های دهانه رحم طبیعی می باشند. در این حالت تا سه سال دیگر نیازی به تست پاپ اسمیر نخواهید داشت.

جواب غیرطبیعی تست پاپ اسمیر

در حالتی که جواب تست پاپ اسمیر مثبت باشد به معنی تشخیص وجود سلول های غیر طبیعی در دهانه رحم می باشد. اما نگران نباشید، جواب مثبت تست پاپ اسمیر صرفا به معنی وجود سرطان نیست. در این حالت پزشک متخصص با بررسی شرایط کلی فرد و تشخیص تخصصی توصیه می کند که آزمایشات پاپ اسمیر را تکرار کنید و یا با روش های کولپوسکوپی و بیوپسی بررسی های دقیق تری انجام خواهد داد.

هزینه تست پاپ اسمیر 1403

تست پاپ اسمیر یکی از آزمایشات تشخیصی برای بیماری های زنان و سرطان دهانه رحم می باشد. بنابراین هزینه تست پاپ اسمیر تحت پوشش بیمه نیز می باشد. با توجه به این نکته که تحت پوشش بیمه هستید یا خیر و با توجه به تجهیزات کلینیک، مطب و آزمایشگاه قیمت تست پاپ اسمیر می تواند متفاوت باشد. برای اطلاع از هزینه تست پاپ اسمیر و در صورتی که می خواهید تست پاپ اسمیر در رشت انجام دهید با شماره تلفن های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید و یا با مراجعه به اینستاگرام دکتر یاسمن مددی و یا مشاوره آنلاین ماوراطب سوالات خود را با بهترین متخصص زنان در رشت در میان بگذارید.

سوالات متداول تست پاپ اسمیر

یاسمن مددی

دکتر یاسمن مددی

دکتر یاسمن مددی جراح و متخصص زنان و زایمان هستند. فارغ التحصیل رشته پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی گیلان در سال 1384 می باشند و طرح نیروی انسانی در شهرستان تالش را گذرانده اند در سال 1389 موفق به قبولی در رشته تخصص زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی ایران شده و در سال 1393 موفق به اخذ مدرک بورد تخصصی جراحی زنان و زایمان از این دانشگاه بوده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *