از کجا بفهمیم زگیل تناسلی داریم؟

یکی از دغدغه هایی که امروزه افراد درگیر آن هستند مشکلات در تشخیص زگیل تناسلی در زنان و مردان است. حتی در مواردی زگیل تناسلی در دختر مجرد و پسر مجرد نیز دیده می شود. در ابتدا فرد دچار نگرانی و اضطراب می شود و به دنبال پاسخی برای این سوال است که از کجا بفهمیم زگیل تناسلی داریم ؟ و برای تشخیص زگیل تناسلی در زنان چه باید کرد؟ در این مقاله به تشخیص زگیل تناسلی زنان می پردازیم. با ما همراه باشید.

تشخیص زگیل تناسلی در رشت

زگیل تناسلی در دختر مجرد

زگیل تناسلی برجستگی هایی شبیه به جوش به رنگ پوست یا سفید است که روی فرج، واژن، دهانه رحم، اطراف مقعد در زنان، آلت تناسلی و کیسه بیضه در مردان ظاهر می شود. شکل ظاهری زگیل تناسلی به نوعی شبیه تکه های کوچک گل کلم هستند. ممکن است احساس خارش باشد اما در بیشتر اوقات درد ندارند. زگیل تناسلی توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شود. این عارضه یکی از انواع بیماری های مقاربتی می باشد اما در مواردی زگیل تناسلی در دختر مجرد و پسر مجرد نیز مشاهده می شود. علت زگیل تناسلی در دختر مجرد می تواند بر اثر رابطه جنسی ناکامل در ناحیه بیرونی واژن و آلت تناسلی اتفاق بیفتد. در مواردی نیز امکان دارد بدون ایجاد رابطه جنسی از طریق استخر، سرویس بهداشتی عمومی، لباس زیرهای مشترک و … منتقل شود.

فرق زگیل تناسلی با جوش

تشابه زگیل تناسلی با جوش زیاد است و گاهی ممکن است این دو مورد با یکدیگر اشتباه گرفته شوند. از لحاظ شکل ظاهری زگیل تناسلی و جوش به صورت برجستگی هایی هستند که به رنگ پوست می باشند. اما فرق زگیل تناسلی با جوش در این است که زگیل تناسلی برجستگی است که با خود لک به همراه دارد اما جوش برجستگی حاوی مایع است که در اطراف آن قرمزی مشاهده می شود. جهت بررسی دقیق تر زگیل تناسلی بهتر است با بهترین متخصص زنان در رشت مشورت کنید. هرچه سریع تر برای درمان زگیل تناسلی اقدام کنید، عواقب و شیوع آن نیز کمتر می شود و درمان راحت تری خواهید داشت.

روش های تشخیص زگیل تناسلی زنان

تشخیص زگیل تناسلی زنان توسط پزشک زنان باید انجام شود. متخصص زنان با مشاهده زائده های پوستی تشخیص می دهد که به زگیل تناسلی مبتلا شده اید و یا زائده های پوستی مربوط به مشکلات دیگری هستند. بعد از معاینه و بررسی نواحی مختلف بدن که امکان ایجاد زگیل تناسلی در آن نواحی وجود داشته باشد مثل واژن، مقعد، دهان و … در صورت احتمال ابتلای فرد به ویروس HPV پزشک متخصص زنان روش های تشخیصی دقیق تر مثل نمونه برداری از ضایعه و بررسی آزمایشگاهی و همچنین تست پاپ اسمیر به همراه تست PCR انجام می دهد.

تشخیص زگیل تناسلی زنان در رشت

تست پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر برای خانم ها از ۲۱ سالگی هر سه سال یکبار و در موارد پرخطر بصورت سالانه یا مکرر انجام می شود. تست پاپ اسمیر با نمونه برداری از دهانه رحم و واژن برای تشخیص و بررسی بیماری های زنان از جمله زگیل تناسلی زنان کاربردی است. علاوه بر این برای تشخیص و بررسی سرطان دهانه رحم و عفونت واژن نیز در صورت لزوم پزشک متخصص زنان انجام این تست را به مراجعین توصیه می کند. در روش نمونه برداری تست پاپ اسمیر با دستگاهی به نام اسپکولوم دهانه رحم باز شده و با یک برس استریل از سلول های دهانه رحم و واژن نمونه برداری می شود. نتیجه بررسی ها در تشخیص بیماری و انتخاب روش درمان بسیار کمک کننده است.

بیشتر بدانید: کولپوسکوپی

آزمایش خون زگیل تناسلی

بهترین راه تشخیص زگیل تناسلی، معاینه و مشاهده توسط یک پزشک متخصص است در موارد مشکوک ، پزشک از ضایعه نمونه برداری کرده و جهت بررسی به آزمایشگاه می فرستد. متاسفانه هیچ آزمایش خونی برای تشخیص زگیل تناسلی و ویروس پاپیلومای انسانی وجود ندارد.

کلام آخر

ابتلا به زگیل تناسلی از راه های مختلفی امکان پذیر است که اصلی ترین دلیل آن داشتن رابطه جنسی محافظت نشده با فرد مبتلا به ویروس hpv می باشد. برای تشخیص زگیل تناسلی توصیه می شود حتما به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید و درمان را به صورت خودسرانه انجام ندهید چرا که برخی روش های خانگی ممکن است باعث تشدید این بیماری شود. در برخی موارد افرادی که آگاهی دقیقی از این بیماری ندارند تشخیص زگیل تناسلی را به اشتباه انجام می دهند و باعث نگرانی در فرد می شوند. بررسی و تشخیص زگیل تناسلی و بیماری hpv یک موضوع تخصصی است و حتما باید تحت نظر پزشک متخصص زنان بررسی و درمان شود. برای ارتباط با دکتر یاسمن مددی، بهترین متخصص زنان در رشت، جهت مشاوره و معاینه با شماره تلفن های درج شده در سایت تماس بگیرید.

سوالات متداول درباره تشخیص زگیل تناسلی

یاسمن مددی

دکتر یاسمن مددی

دکتر یاسمن مددی جراح و متخصص زنان و زایمان هستند. فارغ التحصیل رشته پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی گیلان در سال 1384 می باشند و طرح نیروی انسانی در شهرستان تالش را گذرانده اند در سال 1389 موفق به قبولی در رشته تخصص زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی ایران شده و در سال 1393 موفق به اخذ مدرک بورد تخصصی جراحی زنان و زایمان از این دانشگاه بوده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *