کولپوسکوپی در رشت (colposcopy)

اگر درگیر مشکلات رحمی از جمله سرطان دهانه رحم شده باشید حتما نام کولپوسکوپی را شنیده اید. کولپوسکوپی یک روش تشخیصی برای سرطان رحم می باشد. پیدا کردن یک دکتر خوب کولپوسکوپی در رشت و دیگر شهرها یکی از دغدغه های بیماران می باشد. همچنین افرادی که قصد انجام این روش درمانی را دارند درباره هزینه کولپوسکوپی سال 1402، خواندن جواب آزمایش کولپوسکوپی، مراقبت های بعد از کولپوسکوپی، شرایط کولپوسکوپی و… سوالاتی دارند که در این مطلب از سایت دکتر یاسمن مددی به پاسخ این پرسش ها پرداخته ایم.

کولپوسکوپی چیست

کولپوسکوپی به انگلیسی colposcopy یک روش تشخیصی ساده برای بررسی سلول‌های غیر طبیعی و سرطان دهانه رحم، واژن و ولو است که توسط دستگاه کولپوسکوپ که مجهز به میکروسکوپ است انجام می شود و چون با بزرگنمایی می توانیم نواحی غیر طبیعی واژن و دهانه رحم را ببینیم و در صورت لزوم از آنها نمونه برداری کنیم ، دقت بالاتری نسبت به تست پاپ اسمیر در تشخیص سرطان این نواحی دارد. البته این روش معمولا بعد از نتیجه غیرطبیعی تست پاپ اسمیر انجام می شود. کولپوسکوپی با دقتی بالای ۹۹% می تواند سلول‌های بدخیم و سرطانی را تشخیص دهد.

چه کسانی به کولپوسکوپی نیاز دارند؟

برای انجام کولپوسکوپی افراد زیر واجد شرایط هستند:

  • زمانی که تست پاپ اسمیر غیر طبیعی و احتمال وجود سلول‌های سرطانی باشد.
  • افرادیکه ترشحات غیرعادی و مزمن واژن دارند.
  • افراد مبتلا به زخم مزمن دهانه رحم یا ظاهر غیرطبیعی دهانه رحم
  • افرادیکه بعد از رابطه جنسی لکه بینی دارند.
  • افرادیکه HPV پرخطر نوع ۱۶ و ۱۸ در آنها مثبت است.

✅درباره عفونت واژن بیشتر بدانید.

کولپوسکوپی چگونه انجام می شود؟

این دستگاه با لنز بزرگنمایی و با زوم کردن روی بخش‌های مختلف دهانه رحم، واژن و ولو ، نواحی غیر طبیعی و زخم های غیرعادی را مشاهده کرده و بعد از رنگ آمیزی با محلول های خاص( اسید استیک و لوگول) توسط پزشک از نواحی مشکوک نمونه برداری( بیوپسی) انجام می شود و براساس جواب پاتولوژی، نوع درمان مشخص می گردد.

شرایط کولپوسکوپی

آمادگی قبل از انجام کولپوسکوپی

پیش از انجام کولپوسکوپی نیاز هست که آمادگی هایی را انجام دهید که پزشک متخصص زنان توصیه های لازم را به شما ارائه خواهد داد. با این حال بهتر است نکات زیر را پیش از انجام کولپوسکوپی بدانید:

  • به مدت ۴۸ ساعت قبل از انجام این عمل رابطه جنسی نداشته باشید و از دوش های واژینال و پماد های واژینال استفاده نکنید.
  • اگر داروی خاصی مصرف می کنید و یا باردار هستید حتما پزشک خود را مطلع کنید.

عوارض کولپوسکوپی

کولپوسکوپی یک عمل سرپایی است که نیاز به بستری ندارد‌ . عارضه خاصی ندارد. ممکن است بعد از نمونه برداری لکه بینی داشته باشید.
اگر دچار خونریزی زیاد واژینال و یا درد شدید شکم و لگن شدید به پزشک خود اطلاع دهید. همچنین برای مشاوره با بهترین متخصص زنان در رشت می توانید از طریق راه های ارتباطی درج شده در سایت و یا مشاوره آنلاین زیر تماس حاصل فرمایید.

مشاوره آنلاین با بهترین دکتر زنان رشت

مراقبت های بعد از کولپوسکوپی

گاهی تا ۲ روز درد خفیف ناشی از نمونه برداری وجود دارد که در این صورت می توانید از مسکن استفاده کنید. همچنین تا ۱۰ روز بعد از کولپوسکوپی رابطه جنسی نداشته باشید و از تامپون، دوش واژینال و پماد واژینال پرهیز کنید. تا رسیدن جواب آزمایش کولپوسکوپی منتظر بمانید و مراقبت های توصیه شده توسط پزشک متخصص را باید رعایت کنید.

هزینه کولپوسکوپی

هزینه کولپوسکوپی با توجه به موارد مختلفی می تواند متغیر باشد. مثلا هزینه کولپوسکوپی در رشت با دیگر شهرستانها می تواند متفاوت باشد. هزینه کولپوسکوپی در سال 1402 نیز با سالهای گذشته متفاوت است. از طرفی عواملی مثل دستمزد جراح با توجه به مهارت و تجربه پزشک، تجهیزات مورد استفاده، هزینه داروها، رنگی بودن نتیجه آزمایش کولپوسکوپی، بیمارستان محل نمونه برداری و … نیز در هزینه کولپوسکوپی موثر می باشند.

برای اطلاع از هزینه کولپوسکوپی در رشت سال 1402 با مطب دکتر یاسمن مددی تماس بگیرید.

یاسمن مددی

دکتر یاسمن مددی

دکتر یاسمن مددی جراح و متخصص زنان و زایمان هستند. فارغ التحصیل رشته پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی گیلان در سال 1384 می باشند و طرح نیروی انسانی در شهرستان تالش را گذرانده اند در سال 1389 موفق به قبولی در رشته تخصص زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی ایران شده و در سال 1393 موفق به اخذ مدرک بورد تخصصی جراحی زنان و زایمان از این دانشگاه بوده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *